9 maja w ramach XVIII Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Galerii Akademickiej została otwarta wystawa prof. zw. Błażeja Ostoi Lniskiego. W prezentowanych plakatach, artysta wykorzystuje czcionki własnego projektu, które stają się niejednokrotnie glównym elementem kompozycyjnym i informacyjnym.
Prezentowaną aktualnie w Galerii Akademickiej ATH wystawę plakatu autorstwa prof. Błażeja Ostoja Lniskiego należy postrzegać jako jego osobiste nawiązanie do tradycji tzw. polskiej szkoły plakatu, która w okresie powojennym intrygowała odbiorców niepowtarzalnością formy obrazowej, harmonijnie złączonej z kmunikatem literniczym. Plakaty Ostoja Lniskiego projektowane w komputerowych programach graficznych charakteryzuje synteza, traktowanej płasko sylwety, reprezentującej niejako symbolicznie nawarstwienie kodów informacji treściowych. Jej niepowtarzalność wyrażana jest pewnym, autorskim, szkicowym śladem, wpisującym się w przestrzeń płaszczyzny jako dominanta. Swoisty fenomen stylistyki obrazowania Autora polega jednocześnie na nowatorskim podejściu do zagadnień typograficznych. Tekst hierarchizowany pod względem ważności informacji, różnicowany jest wielkością trzcionki. Zapis literniczy ( kroje liter projektowane przez Artystę) , niezwykle spójny stylistycznie występuje w różnorakich konfiguracjach uszeregowań zwartych, które można odczytać tradycyjnie, z góry do dołu, ale i z boku i diagonalnie. Litery i tekst stanowią ponadto autonomiczny "budulec" jego plakatów. Wszystkie prezentowane na wystawie prace zawierają w sobie niepowtarzalne piętno Autora.
Urodzony w 1974 w Czersku. W latach 1994-1999 studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa u prof. Rajmunda Ziemskiego aneks z litografii u prof. Władysława Winieckiego. Od 1999 roku związany z macierzystą uczelnią. Profesor sztuk plastycznych, kierownik Pracowni Litografii, Dziekan Wydziału Grafiki (2012-2016). Uprawia malarstwo i grafikę (głównie litografia). Autor licznych wystaw indywidualnych w kraju i za granicą; m.in. Instytut Polski w Sztokholmie – wystawa litografii, 2004; Galeria Sztuki Współczesnej Oranżeria – „Malarstwo", Warszawa/Jabłonna 2011; Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej – „Pismo, figura, powtórzenie" – wystawa malarstwa, Słupsk 2012; Galeria Test – „Stać się oknem" – wystawa malarstwa, Warszawa 2013.
W latach 2002-2004 przynależy do grupy artystycznej „ARTGrupa". W 2008 roku zostaje laureatem Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza. Jest wielokrotnym laureatem warszawskiego konkursu Najlepsza Grafika Miesiąca. W roku 2011 laureat nagrody PTWK za Najpiękniejszą Książkę Roku 2010 „Władysław Winiecki – Wielki Wodewil" oraz Nagrody Honorowej Towarzystwa Bibliofilów Polskich. W roku 2014 laureat nagrody PTWK za Najpiękniejszą Książkę Roku 2013 „Marian Murawski. Ilustracje".
©2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski. Wszystkie prawa zastrzeżone.