Zapraszamy do Galerii Akademickiej UBB!

Aktualności

Rok pełen sztuki

Data: 20.12.2024 Kategoria: Relacje

Galeria Akademicka UBB w mijającym roku była miejscem wielu inspirujących wydarzeń artystycznych, budzących zainteresowanie zarówno miłośników sztuki, jak i lokalnej społeczności. W ciągu całego roku galeria tętniła życiem, prezentując niezwykle różnorodne wystawy – od klasycznego malarstwa i rysunku po grafikę i animację. Poniżej przedstawiamy przegląd wszystkich wystaw, które miały miejsce w tym roku. 

LUTY 

dr Paweł Delekta „W labiryntach geometrii”  
julia Zyzańska „Barwny rozgardiasz”  
8 lutego w Galerii Akademickiej UBB odbyły się dwa wernisaże, które zainaugurowały nowy sezon artystyczny. W głównej części zaprezentowano wystawę dr. Pawła Delekty „W labiryntach geometrii”, ukazującą grafikę i malarstwo inspirowane geometrycznymi formami. Natomiast w części promocyjnej wystawiono ekspresyjne i pełne kolorów prace Julii Zyzańskiej pt. „Barwny rozgardiasz”. Wydarzenie, wzbudziło zainteresowanie odbiorców, tworząc intrygującą atmosferę początku sezonu. 


MARZEC
 

“SegnALI incisi/ślady graficzne”    
Polsko-włoska wystawa „SegniALIncisi/Ślady graficzne” odbyła się 5 marca w Galerii Akademickiej UBB i ukazała grafikę jako uniwersalny język sztuki, łączący artystów z Polski i Włoch. Prace wyróżniały się subtelnymi śladami i eksperymentami z technikami oraz formą, co przyciągnęło międzynarodową uwagę. Ekspozycja podkreśliła różnorodność oraz dialog kultur poprzez współczesne interpretacje graficzne. 

Indywidualna wystawa malarska Krystyny Kampczyk  
W poniedziałek, 11 marca, odbył się wernisaż indywidualnej wystawy malarskiej Krystyny Kampczyk, zasłużonej słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Artystka, która odkryła swoją pasję do malarstwa na emeryturze, zaprezentowała prace wyróżniające się wyrazistymi barwami i głębokim przekazem emocjonalnym. Ekspozycja została doceniona za spójność i refleksyjny charakter, zapraszając odbiorców do świata pełnego osobistych przemyśleń. 


KWIECIEŃ
 

„Różnorodność kulturowa w bajkach i animacjach” wraz z wystawami towarzyszącymi  
Wernisaż wystawy „Różnorodność kulturowa w bajkach i animacjach” odbył się 5 kwietnia w Galerii Akademickiej UBB. Ekspozycja, oparta na animacjach Studia Filmów Rysunkowych, poruszała tematykę integracji społecznej i dialogu międzykulturowego. Wystawie towarzyszyła także prezentacja historii studia, twórczości Władysława Nehrebeckiego oraz ponad 60-letniej historii Bolka i Lolka. 


MAJ
 

“Gruppa Siedem” 
10 maja w Galerii Akademickiej Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego odbył się wernisaż wystawy malarstwa „Gruppy siedem”, którą reprezentowali Robert Heczko, Piotr Jakubczak oraz Jan Żyrek. Łączy ich pasja tworzenia oraz eksponowania swoich prac w wybranych miejscach w Polsce. Wystawa prezentowała różne formy malarstwa figuratywnego, w tym realizm, ekspresjonizm, malarstwo materii i realizm magiczny. 

Wystawa studentek III roku Pedagogiki “Poznać nieznane”  
Od 10 maja, w części promocyjnej Galerii Akademickiej UBB prezentowana była wystawa „Poznać nieznane”, ukazująca prace studentek III roku Pedagogiki na UBB. Ekspozycja wyróżniała się świeżym spojrzeniem na rzeczywistość, nowatorskimi pomysłami oraz odwagą w eksplorowaniu tematów. Prace były efektem zajęć z Metodyki kształcenia plastycznego prowadzonych przez prof. Ernesta Zawadę. 

Prace Rafała Olbińskiego w ramach XXIV Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki  
29 maja w Galerii Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego odbył się wernisaż prac Rafała Olbińskiego – wybitnego malarza i grafika, przedstawiciela polskiej szkoły plakatu. Wydarzenie zorganizowano w ramach XXIV Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki, a wykład wprowadzający „Realizm magiczny” wygłosił dr Michał Kawulok. Ekspozycja łączyła precyzję z wyobraźnią, inspirując do refleksji nad współczesnym światem. 

CZERWIEC 

“Stąd w nieskończoność”  
Wernisaż wystawy końcoworocznej sekcji malarskiej UTW, zatytułowanej „Stąd w nieskończoność”, odbył się 5 czerwca w holu Galerii Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Ekspozycja, składająca się z prac 23 artystów, przenosi odbiorców z codziennego życia w metafizyczny wymiar twórczości. Tytuł wystawy „Stąd w nieskończoność” odzwierciedla zarówno tematykę prac, jak i podejście artystów oraz widzów do sztuki, która wykracza poza codzienność i prowadzi w stronę głębszych, filozoficznych i metafizycznych rozważań. 

PAŹDZIERNIK  

Franciszek Starowieyski pt. „Rysunki i szkice” – z kolekcji prywatnej Kamila Bożka 
Aleksandra Gruszka pt. „Taki mój kosmos”  
Po wakacyjnej przerwie, 11 października w Galerii Akademickiej UBB odbył się wernisaż prac Franciszka Starowieyskiego pt. „Rysunki i szkice” z kolekcji prywatnej Kamila Bożka. Wyjątkowe rysunki mistrza zachwyciły detalem i klasycznym warsztatem, ukazując jego niepowtarzalny styl. W części promocyjnej zaprezentowano wystawę Aleksandry Gruszki pt. „Taki mój kosmos”, gdzie realizm łączy się z abstrakcją, a kosmiczne krajobrazy pobudzają wyobraźnię formą i symboliką. Kuratorem wydarzenia był prof. Ernest Zawada. 


LISTOPAD 

“No Borders Award”  
Wystawa „No Borders Award” podsumowała międzynarodowy konkurs promujący młodych twórców z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Prezentowane prace finalistów celebrują różnorodność kulturową i przełamują bariery, ukazując wizję świata młodego pokolenia. Była to wspaniała okazja, by zobaczyć jak artyści odkrywają nowe perspektywy, a katalog wystawy zapewnił pamiątkę z tego wydarzenia. 

Małgorzata Kosiec „Światy równoległe”  
Wystawa Małgorzaty Kosiec „Światy równoległe. Pomiędzy abstrakcją a figuracją” ukazywała zagubienie człowieka we współczesnym świecie poprzez wielowarstwowe obrazy łączące cyfry i litery. Prace wymagają zmiany perspektywy – z bliska i z daleka ujawniają różne elementy tworzące całość. "Światy równoległe" to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w wielowymiarowych interpretacjach współczesnej sztuki i odkryć, jak bogaty i różnorodny może być dialog pomiędzy abstrakcją a figuracją. 

Halina Klimczyk-Gawęda
Wystawa „Moje impresje” Haliny Klimczyk-Gawędy, słuchaczki UTW i pasjonatki malarstwa impresjonistycznego, prezentowała obrazy inspirowane przyrodą, kosmosem i codziennym życiem. Artystka, z wykształcenia filozof, tworzy głównie w technice olejnej, oddając w swoich pracach własną wrażliwość. Malarka, związana z UTW i prowadzona przez prof. Ernesta Zawadę, przenosi na płótno swoje zachwyty nad pięknem świata i chwilą. 

GRUDZIEŃ  

„Młode spojrzenia”
Wystawa „Młode spojrzenia” prezentowała prace uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, ukazując świat widziany oczami młodych artystów. Ekspozycja łączy szkolne studia malarskie i rysunkowe z indywidualnymi pracami młodzieży, wyróżniającymi się wrażliwością i oryginalną interpretacją rzeczywistości. Wystawa dostępna jest w Galerii UBB do końca grudnia.  

dr hab. Przemysław Wachowski „Moon River”, prof. ASP  
Wystawa „Moon River” Przemysława Wachowskiego, Rektora ASP w Łodzi, zawierała obrazy inspirowane podlaskim pejzażem i symboliką natury. Artysta ukazuje fascynację nocnym spektaklem Księżyca, łącząc minimalistyczną formę z nostalgicznymi wspomnieniami dzieciństwa. Ekspozycja w Galerii Akademickiej UBB dostępna jest do końca grudnia. 

 

Ten rok pełen sztuki, inspiracji i niezapomnianych chwil dobiegł końca. Tegoroczne wystawy były dowodem na to, że artystyczna różnorodność jest siłą, która łączy ludzi i pobudza wyobraźnię. Zakończenie tego roku to także doskonały moment, by podziękować wszystkim artystom, organizatorom i odwiedzającym galerię. To dzięki Wam to miejsce tętniło życiem, a sztuka mogła być odkrywana i doceniana na nowo. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wystawy w nadchodzącym roku, licząc na równie bogaty harmonogram artystycznych doznań.  


____________
Daria Motyka, Julia Muzyka, Julia Płoskonka 

©2024 Uniwersytet Bielsko-Bialski. Wszystkie prawa zastrzeżone. 

Zapisano